Montované domy s prívlastkom pasívne

Môže sa v Bratislave a v Poprade postaviť rovnaký typ pasívneho domu?

 

Pasívny montovaný dom V súvislosti s energetickou nenáročnosťou bývajú montované domy predmetom vášnivých diskusií nielen medzi stavebnými odborníkmi , ale aj laikmi. Hovoriť o pasívnych montovaných domoch je naozaj témou pre ľudí, ktorí sa vyznajú v danej problematike. Všeobecne platí, že mimo štandardnej výkresovej dokumentácie musí projekt výstavby pasívneho domu rátať aj s poveternostnými podmienkami v danej lokalite výstavby. A tu je kameň úrazu. Postaviť rovnaký typ pasívneho montovaného domu v Bratislave a v Poprade nemusí byť vďaka tejto požiadavke to isté. Alebo áno?


Vývoj ide dopredu


Ešte pred štvrťstoročím sa o montovaných domoch hovorilo priam s pohŕdaním. Mnohí o nich hovorili, ako o lepenkových príbytkoch pre ľudí, ktorí neoplývali peniazmi. Tomuto negatívnemu imidžu nepomohli aj dlhé ťahanice a snahy výrobcov montovaných domov vylepšiť „dolaďovanie“ všetkých takýchto stavieb. Predsudky však pomaly miznú a v poslednom desaťročí sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre stavbu montovaného domu. Výrobcovia sa museli prispôsobiť moderným trendom a využívať inovované postupy a technológie tak, aby sa o týchto domoch mohlo hovoriť, ako o pasívnych.

Cieľom je vytvárať ekologické, ekonomické, premyslené a vysokokvalitné stavby, ktoré budú slúžiť aj nasledujúcim generáciám, ako synonymum dobrého bývania. Intenzívna snaha vytvoriť pasívne montované domy priniesla ovocie. Dodnes je však relatívne málo výrobcov, ktorí môžu ponúknuť plnohodnotnú verziu takýchto príbytkov  s overiteľnou a preukázateľnou úspornosťou energií za priaznivú cenu. Pasívnosť sa totiž ešte stále pri montovaných domoch berie, ako nadštandard, za ktorý si treba priplatiť a je jen málo výnimiek pri stavebných firmách, ktoré si dokonale osvojili energeticky úsporný know – how a svoju prácu ponúkajú za prijateľnú cenu.

Ak máte záujem vyhľadať odborníkov a firmy z oblasti výstavby rodinných domov, kliknite na zoznam stavebných firiem v stavebnom katalógu Stavebnik.sk. V sekcii Stavba na kľúč môžete nájsť kvalitnú firmu práve vo vašom okolí. Zároveň môžete firmy požiadať o vypracovanie cenovej ponuky stavebných prác a to cez jednoduchý systém Zadaj dopyt.


Konštrukčné podmienky


Konštrukcia a samotné prevedenie je jedným z najdôležitejších požiadaviek pre montované domy v pasívnom štandarde. Medzi hlavné konštrukčné požiadavky na pasívny dom patrí zväčšenie hrúbky tepelnej izolácie vo všetkých častiach stavby a osadenie stavby kvalitnými výplňami otvorov. Z hľadiska vykurovania a spotreby energie by mal mať pasívny dom rekuperáciu, prípadne možnosť využitia alternatívnych zdrojov energie.

Ďalším nemenej dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje pasívne montované domy, je projekt stavby. Mimo už spomínanej štandardnej výkresovej dokumentácie stavby a riešenia vplyvu poveternostných podmienok na základe lokality výstavby, musí tiež zohľadniť orientáciu stavby voči svetovým stranám, usadenie stavby do terénu a tiež rozmiestnenie jednotlivých miestností v dome. Dnes už nie je problém naprojektovať rovnaké typy montovaných domov pre rôzne zemepisné súradnice a nadmorské výšky, kde sa práve tieto faktory zohľadňujú pri navrhovaní montovaných domov „na mieru“.



Je teda možné postaviť montované pasívne domy?


Je. A celkový vývoj smeruje k tomu, aby v budúcnosti boli práve tieto stavby hitom. Montované pasívne domy majú totiž v technológií montovaných stavieb zaujímavé výhody. Keďže v podstate ide o skladačku továrenských výrobkov, staviteľ montovaných domov má možnosť spracovať pri individuálnych plánoch množstvo štandardných prvkov, ktoré môže využívať pri všetkých stavbách. Navyše bývajú montované domy zhotovené z najväčšej časti v suchých a vykurovaných halách, čo prináša okrem ochrany materiálov aj celkové zlepšenie kvality výrobkov. Každý stavebný dielec je vyhotovený s maximálnou precíznosťou a milimetrovou presnosťou.

Vďaka vysokému stupňu prefabrikácie sa domy na stavenisku rýchlo montujú. V niekoľkých dňoch je dom zastrešený a chránený proti dažďu. Popredné stavebné podniky sa neustále podrobujú externým aj interným kontrolám, ktoré dohliadajú na kvalitu výroby a prevedenia stavby. Vývojoví inžinieri a konštruktéri úzko spolupracujú s pracovníkmi vo výrobe. To zabezpečuje kvalitu a rýchlu realizáciu noviniek na trhu. A pasívne montované domy, kde slovo pasívne znamená naozaj pasívne, takouto novinkou sú.
Aj na Slovensku teda možno očakávať, že už čoskore sa v svojej obľúbenosti a tiež kvalite, pridajú k stále početnejšej skupine výstavby domov na kľúč.

Mohol by vás tiež zaujať článok Murovaný dom v minimalistickom štýle


Foto: prweb.com
(i.n.)