Montovaný dom sa dá postaviť aj svojpomocne

Montovaný dom svojpomocne
 

"Veľkou výhodou je, že pri stavbe montovaného domu svojpomocne nemusíte a ani nepotrebujete riešiť  projekt. Zjednodušene povedané – dom si kúpite tak, ako si kupujete nábytok, ktorý si vzápätí z jednotlivých dielov poskladáte."

Montované domy nie sú žiadnou novinkou, aj keď v našich končinách mnohí „odchovanci“ masívnych tradícií murovaných domov zapríčinili, že sa Slovensko sa vo výstavbe ani zďaleka nepribližuje množstvu takýchto domov, postavených v okolitých krajinách. Montované domy však majú svoje nesporné výhody a dôležitý je tiež fakt, že v dnešných časoch už nie je problém postaviť si montovaný dom svojpomocne.

Bežný človek, ktorý sa rozhodne postaviť si montovaný dom svojpomocne sa touto voľbou stáva investorom, pre ktorého dnes majú firmy, ktoré sa týmto spôsobom výroby a výstavby domov zaoberajú množstvo riešení, ako ich postaviť sami za pomoci dodaných komponentov. Jedná sa hlavne o jednopodlažné montované domy. Veľkou výhodou je, že pri stavbe montovaného domu svojpomocne nemusíte a ani nepotrebujete riešiť  projekt. Zjednodušene povedané – dom si kúpite tak, ako si kupujete nábytok, ktorý si vzápätí z jednotlivých dielov poskladáte.

V rámci montovaných domov v zásade rozlišujeme dva základné typy -  masívne konštrukcie na báze betónu a ľahké konštrukcie na báze dreva. V rámci týchto skupín sa ešte ďalej delia – podľa zloženia konštrukcie a použitých materiálov.

Ak sa na svojpomocnú výstavbu domu necítite, vyberte si niektorú z renomovaných firiem z katalógu stavebných firiem a spoločností na Stavebnik.sk
Na stránke Zadaj dopyt môžete viacerým vybratým firmám poslať žiadosť o cenovú ponuku a to veľmi jednoduchým spôsobom prostredníctvom formulára.

Prvý typ sa vyrába z veľkoplošných betónových dielcov s fasádnym izolačným systémom. Samozrejme, v tomto prípade je montáž domu technicky náročnejšia. Je jasné že práce nemožno vykonať svojpomocne, ale je nevyhnutné použiť ťažkú techniku a skúsený tím odborníkov. Druhým typom sú montované domy na báze dreva. Ľahkú konštrukciu tvorí drevený nosný rám, v ktorom sú osadené tepelné izolácie. Rám je z obidvoch strán opláštený veľkorozmerovými sadrovláknitými alebo sadrokartónovými doskami (z vnútornej strany). Vonkajšia strana obvodovej steny sa priamo vo výrobe zateplí fasádnym polystyrénom a zhotovia sa základné omietky. Posledná vrstva omietky sa môže nanášať buď vo výrobnej hale, alebo až na stavenisku. Na postavenie takéhoto montovaného domu nie sú potrebné veľké a ťažké mechanizmy a tak môže byť vykonaná svojpomocne.

Azda najväčšou výhodou stavby montovaného domu svojpomocne je, že takmer presne viete, koľko vás to bude stáť a nestáva sa, že sa objavia dodatočné skryté náklady. Konštrukcia a jednotlivé komponenty montovaného domu sa vyrábajú v továrňach a následne sa dovážajú na stavenisko. Výška celkových nákladov na výrobu prefabrikátov, materiálov a stavebných prác je teda dopredu známa v presnej kalkulácii. Pri montovaných domoch máte veľkú istotu, že cena uvedená v zmluve bude dodržaná. Firma, ktorá vyrába montované domy v hale vám tiež presne oznámi cenu za dovoz jednotlivých komponentov na stavbu a keďže samotná výroba montovaného domu v hale trvá len pár dní, do konečnej ceny sa nepremietnu také vplyvy, ako napríklad zdražovanie materiálov, palív či energií, ktoré sa zvyčajne negatívne prejavia pri murovaných domoch, dôsledkom čoho je nielen úprava ceny smerom nahor, ale aj predlžovanie dohodnutých termínov. Veľkou výhodou pri stavbe montovaného domu svojpomocne je tiež to, že pri výrobe ide o opakovaný projekt, kde je všetko už navrhnuté. Tento fakt sa premietne do nižšej výrobnej ceny komponentov.

V katalógoch, ktoré ponúkajú jednotlivé firmy, nájdete typové projekty hotových stavieb s niekoľkými desiatkami, ba až stovkami možných variantov a kombinácií, ktoré sa dokážu prispôsobiť individuálnym požiadavkám zadávateľa. Ak si napriek všetkému nevyberiete, dokáže firma navrhnúť projekt na mieru. Za individualitu si však budete musieť priplatiť. V porovnaní s katalógovými domami, ktorých diely sa vyrábajú sériovo, a aj vďaka tomu je ich cena nižšia, sa náklady na individuálne projekty a na realizáciu stavby vyšplhajú vyššie približne o 10 až 15 %. Keďže pri predpripravených dielcoch montovaných domov odpadajú mokré procesy – jednotlivé diely sa rodia priamo vo výrobnej hale, kde sa zabezpečí kompletný servis (do hotových stien sa môžu osádzať okná, dvere, realizuje sa aj príprava pre sanitárne rozvody) – výstavba na stavenisku prebieha nasucho, resp. väčšina procesov je suchá.

Montovaný dom svojpomocne možno teda stavať v každom ročnom období. Stavba závisí od počasia len v malej miere a to iba v prípade nanášania poslednej vrstvy omietky, ktorá sa robí zvyčajne až na stavbe (nie je to však pravidlo, závisí od spôsobu výroby a postupov prác konkrétneho výrobcu). Aj keď na prvý pohľad sa zdajú montované domy ako priestorovo malé, ubezpečujeme vás, že to celkom tak nie je -  v porovnaní s murovanými stavbami majú totiž montované domy takmer o polovicu tenšie steny (pri zachovaní porovnateľných tepelno - zvukovoizolačných parametrov), vďaka čomu získate o 10 až 15 % viac úžitkovej plochy. V klasicky veľkom rodinnom dome tak získate jednu izbu navyše.

Čo dodať na záver? Keďže stavebné dielce dopraví výrobca priamo na stavenisko, s pomocou montážneho manuálu je investor schopný postaviť montovaný dom svojpomocne za relatívne krátky čas, vrátane strechy. Na požiadanie investora však môže výrobca komponentov vyslať  šéfmontéra – odborníka, ktorý dohliadne na to, že stavebné práce budú v súlade s manuálom a poradí či pomôže v každej záležitosti.

Prečítajte si aj ďalší článok na tému montovaných domov Montované domy šetria čas i peňaženku.

Foto: tinyhousedesign.com
(i.n.)